Urban Economics Association

Urban Economics

Logo UEA 2018 New York City

13th Meeting of the Urban Economics Association

At Columbia University
October 12-13, 2018
New York City, NY

Local Organizer: Donald Davis (Columbia University).

Venue: Columbia University , International Affairs Building (IAB).

Program Committee: Laurent Gobillon (PSE, Chair), Stephen Billings (Colorado-Boulder, Vice-Chair), Maisy Wong (Wharton, future Vice-Chair), Victor Couture (Berkeley-Haas), Rebecca Diamond (Stanford), Jonathan Dingel (Chicago Booth), Pablo Fajgelbaum (UCLA), Cecile Gaubert (Berkeley), Nina Harari (Wharton), Jessie Handbury (Wharton), Walker Hanlon (NYU), Rémi Jedwab (GWU), Gabriel Kreindler (MIT), Raven Molloy (Fed), Timothy McQuade (Stanford), Joan Monras (CEMFI), Eduardo Morales (Princeton), Ferdinand Rauch (Oxford), Adam Storeygard (Tufts), Lin Tian (Columbia).

Organization: Presentations are 20 minutes, followed by 5 minutes for discussion and 5 minutes for questions from the audience.

Program Overview

 
October 12, 2018
07:30 to 08:00 Registration
08:00 to 08:30 Breakfast
08:30 to 09:30 Keynote Lecture by Leah Platt Boustan
09:30 to 10:00 Coffee break
10:00 to 12:00 Parallel Session 01
12:00 to 13:00 Lunch
13:00 to 15:00 Parallel Session 02
15:00 to 15:30 Coffee Break
15:30 to 17:30 Parallel Session 03
17:45 to 18:45 Keynote Lecture by Raj Chetty
 
October 13, 2018
07:30 to 08:00 Breakfast
08:00 to 10:00 Parallel Session 04
10:00 to 10:30 Coffee Break
10:30 to 12:30 Parallel Session 05
12:30 to 13:30 Lunch
13:30 to 14:30 Keynote Lecture by Edward Glaeser
14:45 to 16:45 Parallel Session 06
16:45 to 17:15 Coffee break
17:15 to 19:15 Parallel Session 07

Detailled Program

^

October 12, 2018 8:30 to 9:30 (Floor 4, Room 417: Altschul Auditorium)
Keynote Lecture by Leah Platt Boustan

Chair: Cecile Gaubert (UC Berkeley)

^

October 12, 2018 10:00 to 12:00 (Floor 15, Room 1501)
01A. Amenities I

Chair: Jeffrey Lin (Federal Reserve Bank of Philadelphia)

^

October 12, 2018 10:00 to 12:00 (Floor 4, Room 404)
01B. Land Use

Chair: Henry Overman (London School of Economics)

^

October 12, 2018 10:00 to 12:00 (Floor 8, Room 801)
01C. Housing I

Chair: Janet Kohlhase (University of Houston)

^

October 12, 2018 10:00 to 12:00 (Floor 11, Room 1101)
01D. Transportation I

Chair: Kenzo Asahi (Pontificia Universidad Católica de Chile)

^

October 12, 2018 10:00 to 12:00 (Floor 11, Room 1120)
01E. Housing II

Chair: Morgane Laouenan (CNRS Paris-Sorbonne)

^

October 12, 2018 10:00 to 12:00 (Floor 15, Room 1510)
01F. Local public finance I

Chair: Raphael Parchet (Università della Svizzera italiana)

^

October 12, 2018 10:00 to 12:00 (Floor 9, Room 918)
01G. Local education I

Chair: Nathan Schiff (Shanghai U. of Finance and Economics)

^

October 12, 2018 10:00 to 12:00 (Floor 10, Room 1027)
01H. Agglomeration economies I

Chair: William Strange (University of Toronto)

^

October 12, 2018 10:00 to 12:00 (Floor 15, Room 1512)
01I. Pollution in cities

Chair: William Hanlon (NYU Stern School of Business)

^

October 12, 2018 10:00 to 12:00 (ISERP Conference Room, near Room 403 on Floor 4)
01J. Big cities and state taxation

Chair: Takatoshi Tabuchi (University of Tokyo)

^

October 12, 2018 13:00 to 15:00 (Floor 15, Room 1501)
02A. Sorting across and within cities

Chair: Cecile Gaubert (UC Berkeley)

^

October 12, 2018 13:00 to 15:00 (Floor 4, Room 404)
02B. Crime

Chair: Aaditya Dar (GWU)

^

October 12, 2018 13:00 to 15:00 (Floor 8, Room 801)
02C. Student Prize I

Chair: Nathaniel Baum-Snow (Rotman School of Management, U Toronto)

^

October 12, 2018 13:00 to 15:00 (Floor 11, Room 1101)
02D. Student Prize II

Chair: Stephen L Ross (University of Connecticut)

^

October 12, 2018 13:00 to 15:00 (Floor 11, Room 1120)
02E. Student Prize III

Chair: Stuart Rosenthal (Syracuse University)

^

October 12, 2018 13:00 to 15:00 (Floor 15, Room 1510)
02F. Student Prize IV

Chair: Victor Couture (University of California, Berkeley)

^

October 12, 2018 13:00 to 15:00 (Floor 9, Room 918)
02G. Student Prize V

Chair: Joan Monras (CEMFI)

^

October 12, 2018 13:00 to 15:00 (Floor 10, Room 1027)
02H. Student Prize VI

Chair: Frédéric Robert-Nicoud (GSEM)

^

October 12, 2018 13:00 to 15:00 (Floor 15, Room 1512)
02I. Student Prize VII

Chair: William Hanlon (NYU Stern School of Business)

^

October 12, 2018 15:30 to 17:30 (Floor 15, Room 1501)
03A. Urban Networks and Big Data

Chair: Jessie Handbury (University of Pennsylvania)

^

October 12, 2018 15:30 to 17:30 (Floor 4, Room 404)
03B. Housing supply and the dynamics of cities

Chair: Jacob Cosman (Johns Hopkins University)

^

October 12, 2018 15:30 to 17:30 (Floor 8, Room 801)
03C. Transportation II

Chair: Jos Van Ommeren (VU University Amsterdam)

^

October 12, 2018 15:30 to 17:30 (Floor 11, Room 1101)
03D. Internal migrations

Chair: Ahmet Ali Taskin (Ulm University)

^

October 12, 2018 15:30 to 17:30 (Floor 11, Room 1120)
03E. Local education II

Chair: Hugh Macartney (Duke University)

^

October 12, 2018 15:30 to 17:30 (Floor 15, Room 1510)
03F. Regional Economics and Trade I

Chair: Toshitaka Gokan (Institute of Developing Economies)

^

October 12, 2018 15:30 to 17:30 (Floor 9, Room 918)
03G. Housing III

Chair: Hans Koster (Vrije Universiteit Amsterdam)

^

October 12, 2018 15:30 to 17:30 (Floor 10, Room 1027)
03H. Agglomeration economies II

Chair: Miren Lafourcade (University Paris-Sud and Paris School of Economics)

^

October 12, 2018 15:30 to 17:30 (Floor 15, Room 1512)
03I. Neighborhoods and externalities I

Chair: David Albouy (University of Illinois)

^

October 12, 2018 17:45 to 18:45 (Floor 1, Room 104-106, Law building )
Keynote Lecture by Raj Chetty

Chair: Maisy Wong (University of Pennsylvania)

^

October 13, 2018 8:00 to 10:00 (Floor 15, Room 1501)
04A. Schools and Education Policy

Chair: Amanda Ross (The University of Alabama)

^

October 13, 2018 8:00 to 10:00 (Floor 4, Room 410)
04B. Technology and Innovation Spillovers

Chair: Matthew Ross (New York University/ NBER)

^

October 13, 2018 8:00 to 10:00 (Floor 4, Room 404)
04C. Neighborhoods and externalities II

Chair: Stephen L Ross (University of Connecticut)

^

October 13, 2018 8:00 to 10:00 (Floor 4, Room 405-A)
04D. History and Urban Economics

Chair: Antonio Accetturo (Banca d'Italia)

^

October 13, 2018 8:00 to 10:00 (Floor 15, Room 1510)
04E. Housing IV

Chair: John Clapp (University of Connecticut)

^

October 13, 2018 8:00 to 10:00 (Floor 4, Room 402-B)
04F. Transportation III

Chair: Siqi Zheng (MIT)

^

October 13, 2018 8:00 to 10:00 (Floor 4, Room 409)
04G. Regional Economics and Trade II

Chair: Giacomo Ponzetto (CREI, UPF, IPEG and Barcelona GSE)

^

October 13, 2018 8:00 to 10:00 (Floor 15, Room 1512)
04H. Housing V

Chair: Lu Han (University of Toronto)

^

October 13, 2018 8:00 to 10:00 (Floor 4, Room 403)
04I. Cities in Developing Countries I

Chair: Remi Jedwab (George Washington University)

^

October 13, 2018 10:30 to 12:30 (Floor 15, Room 1501)
05A. Spatial frictions

Chair: Stephen Redding (Princeton University)

^

October 13, 2018 10:30 to 12:30 (Floor 4, Room 410)
05B. Slums, housing, and land markets

Chair: Mariaflavia Harari (University of Pennsylvania)

^

October 13, 2018 10:30 to 12:30 (Floor 4, Room 404)
05C. Immigration

Chair: Joan Monras (CEMFI)

^

October 13, 2018 10:30 to 12:30 (Floor 4, Room 405-A)
05D. Agglomeration economies III

Chair: David Cuberes (Clark University)

^

October 13, 2018 10:30 to 12:30 (Floor 15, Room 1510)
05E. Local public finance II

Chair: Ryan Gallagher (Northeastern Illinois University)

^

October 13, 2018 10:30 to 12:30 (Floor 4, Room 402-B)
05F. Housing VI

Chair: Amine Ouazad (HEC Montreal)

^

October 13, 2018 10:30 to 12:30 (Floor 4, Room 409)
05G. Housing VII

Chair: Stuart Rosenthal (Syracuse University)

^

October 13, 2018 10:30 to 12:30 (Floor 15, Room 1512)
05H. Neighborhoods and externalities III

Chair: Kristian Behrens (Université du Québec à Montréal)

^

October 13, 2018 10:30 to 12:30 (Floor 4, Room 403)
05I. Urbanization and urban systems

Chair: Kurt Schmidheiny (University of Basel)

^

October 13, 2018 13:30 to 14:30 (Floor 4, Room 417: Altschul Auditorium )
Keynote Lecture by Edward Glaeser

Chair: Jessie Handbury (University of Pennsylvania)

^

October 13, 2018 14:45 to 16:45 (Floor 15, Room 1501)
06A. Cities in developing countries II

Chair: Pierre-Philippe Combes (University of Lyon and Sciences Po)

^

October 13, 2018 14:45 to 16:45 (Floor 4, Room 410)
06B. Gentrification

Chair: Davin Reed (Federal Reserve Bank of Philadelphia)

^

October 13, 2018 14:45 to 16:45 (Floor 4, Room 404)
06C. Agglomeration economies IV

Chair: Tomoya Mori (Kyoto University)

^

October 13, 2018 14:45 to 16:45 (Floor 4, Room 405-A)
06D. Housing VIII

Chair: Nicolás González Pampillón (Universitat de Barcelona)

^

October 13, 2018 14:45 to 16:45 (Floor 15, Room 1510)
06E. Local Public Finance III

Chair: Nadia Greenhalgh-Stanley (Kent State University)

^

October 13, 2018 14:45 to 16:45 (Floor 4, Room 402-B)
06F. Neighborhoods and externalities IV

Chair: Mark Kutzbach (FDIC)

^

October 13, 2018 14:45 to 16:45 (Floor 4, Room 409)
06G. Housing IX

Chair: Holger Sieg (University of Pennsylvania)

^

October 13, 2018 14:45 to 16:45 (Floor 15, Room 1512)
06H. Transportation IV

Chair: Frédéric Robert-Nicoud (GSEM)

^

October 13, 2018 14:45 to 16:45 (Floor 4, Room 403)
06I. New Data and Methods for Urban Economics Research

Chair: Amit Khandelwal (Columbia Business School)

^

October 13, 2018 17:15 to 19:15 (Floor 15, Room 1501)
07A. Housing XI

Chair: Morris Davis (Rutgers Business School, Rutgers Univers)

^

October 13, 2018 17:15 to 19:15 (Floor 4, Room 410)
07B. Neighborhoods and externalities V

Chair: Thomas Davidoff (University of British Columbia)

^

October 13, 2018 17:15 to 19:15 (Floor 4, Room 404)
07C. Cities in developing countries III

Chair: Julien Martin (Université du Québec à Montréal)

^

October 13, 2018 17:15 to 19:15 (Floor 4, Room 405-A)
07D. Local economic activity

Chair: Richard Mansfield (University of Colorado-Boulder)

^

October 13, 2018 17:15 to 19:15 (Floor 15, Room 1510)
07E. Housing X

Chair: Anthony DeFusco (Northwestern University)

^

October 13, 2018 17:15 to 19:15 (Floor 4, Room 402-B)
07F. Amenities II

Chair: Felipe Carozzi (London School of Economics)

^

October 13, 2018 17:15 to 19:15 (Floor 4, Room 409)
07G. Urban theory

Chair: Nathan Seegert (University of Utah)

^

October 13, 2018 17:15 to 19:15 (Floor 15, Room 1512)
07H. Firms, labour and the city

Chair: Tomasz Michalski (HEC Paris)

^

October 13, 2018 17:15 to 19:15 (Floor 4, Room 403)
07I. Residential Mortgages

Chair: Stephanie Moulton (Ohio State University)

This program was last updated on 2018-10-12 10:59:28 EDT